Stiri

VINTEST – VIN LA EXPO! IUBESC VINUL ROMÂNESC – Salonul VINTEST București, editia a VIII-a, 7-9 DECEMBRIE 2018 – Universitatea de Arhitectură și Urbanism “Ion Mincu”.

.Participare la Targul de Turism al Olteniei 05 – 07 octombrie 2018, la Centrul Multifunctional Craiova

FESTIVALUL DRUMUL VINULUI VALCEAN

30 SEPTEMBRIE 2018 -EDITIA a VII- a

Ansambluri folclorice:
-MANDRUTELE-Prundeni ;
-PESCENITELE- Pesceana;
-FLUIERASII -Tetoiu ;
-MIREASMA ZORILOR -Amarasti;
-GURA SATULUI- Scundu.

Program folcloric:
-DORINA METE;
-NINA PREDESCU;
-GABRIEL COVESEANU ;
-COSTEL DAVID ;
-STEFAN MINULESCU ;
-FLORIN METE;
-LUCRETIA GOAGEA;
-IRINA SI DOREL VLADA;
-ALEXANDRA DICU;
-MARIA TUDOR;
-IULIANA-VALENTINA STOICHITA;
ELENA MANOLEA;
-DOINA BOACA.

VINVEST TIMISOARA 30 martie- 1 aprilie 2018.

Comuna Prundeni a participat la Târgul de Turism al Olteniei editia a III-a, cu doua proiecte: „Redescoperă turismul monahal Vâlcean”, SMIS: 26832 si “Drumul Vinului Valcean” SMIS: 26833 -proiecte finantate prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritara 5 – Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului; Domeniul major de intervenţie 5.3 – Promovarea potenţialului turistic şi crearea infrastructurii necesare în scopul creşterii atractivităţii României ca destinaţie turistică.
Beneficiar: ComunaPrundeni

Standul comunei Prundeni, a fost prezent la SALONUL VINVEST BUCURESTI,in perioada 15-17 dec.2017-cu Proiectul “DRUMUL VINULUI VALCEAN” ,SMIS 26833-Program Operational Regional 2007-2013, Axa prioritara 5-Dezvoltarea durabila si promovarea turismului, Domeniul major de interventie 5.3.-Promovarea potentialului turistic si crearea infrastructurii necesare in scopul cresterii atractivitatii Romaniei ca destinatie turistica.

Târgul de Comert al Olteniei.13-15 oct 2017 – Cramele din Dragasani prezente la Targul de Comert alOlteniei prin Standul com. Prundeni

Standul comunei Prundeni la AGROTEX-AGRALIMENT 11-14 mai 2017 -Craiova.Salonul de Vinuri si Produse Traditionale

STANDUL COMUNEI PRUNDENI LA “VINVEST” TIMISOARA 2017

Standul comunei Prundeni la TARGUL DE TURISM AL OLTENIEI -CRAIOVA 10-12 martie 2017

În perioada martie – noiembrie 2013, Comuna Prundeni va participala târgurile naționale de turism, cu scopul de a promova turismul vitivinicol,Comuna Prundeni și tradițiile localităților învecinate.

Nr crt Denumire targ Locul de desfasurare Perioada de desfasurare

1 Targul de Turism al Romaniei Romexpo, Bucuresti 14-17.03.2013

2 GoodWine Romexpo, Bucuresti 29-31.03.2013

3 Vinvest Timisoara 19-21.04.2013

4 TIBCO Romexpo, Bucuresti 30.05-02.06.2013

5 Expo Drink & Wine Romexpo, București 30.10-03.11.2013

6 PROVINO Iasi 01-04.11.2013

7 Vintest Romexpo, Bucuresti 06-09.06.2013

8 Provino Cluj-Napoca 2013

Vă așteptăm cu mai multe informații utile despre atracțiile locale, despre tradiția cultivării viței de vie și despre obținerea vinului în zona noastră.

Promovarea proiectului “Drumul județului Vâlcea” pe Târgurile Naționale de Turism și saloanele de vinuri a obținut cuvinte de laudă în presă, pe bloguri sau pe site-uri de specialitate:

http://www.agerpres.ro/media/index.php/economic/item/203555-Peste-4200-de-vizitatori-la-Salonul-National-de-Vinuri-VINTEST-2013.html
http://www.accesoriivin.ro/blog/drumul-vinului-valcean/
http://blog.turism-360.ro/festivalul-vinului-valcean.html

Participare la Targul de Turism din Romania 14-17 martie 2013

Între 14 și 17 martie 2013, la Centrul Expozițional Romexpo a avut loc cea de-a 29-a ediție a Târgului de Turism din România, cel mai mare eveniment dedicat industriei turismului din România. Prima ediție a acestui an a marcat o serie de primele pe domeniul târgurilor de turism: a găzduit 275 de companii; au adunat peste 30 000 de vizitatori.

Participare la GoodWine 29 – 31 martie 2013

International Fair Fair GoodWine în martie 2013, și-a consolidat poziția de cel mai important eveniment de vin din România, peste 100 de expozanți și atrage peste 10.000 de expozanți. Expozanti – Producatorii, importatorii, distribuitorii si companiile romane din domeniile conexe au avut vizitatori de peste 1.000 de vinuri, peste 100 au fost lansari si premiere.

“Diferențele de la ediție la ediție, jumătate de imagine și atracție, ai persuasiune, inovație, construcție, mă refer la acțiune” Acțiunea “, cuvântul cheie pentru succesul vinului” GoodWine “, a spus Cătălin Paduraru, Maestru de Ceremonia de GoodWine.

Participare la Vinvest, 19-21 aprilie 2013

În perioada 19-21 aprilie a avut loc cea de-a 10-a ediție a Salonului Internațional de Vinuri VINVEST 2013 Timișoara, care a găzduit 45 de expozanți, producători de vin, distribuitori și companii din domeniul vitivinicol conex. Evenimentul a promovat ascensiunea viticulturii românești în ultimii 10 ani.

Participare la Târgul Internațional de Bunuri de Consum 30 mai-02 iunie 2013

Între 30 mai și 02 iunie, Centrul Expozițional Romexpo a organizat Târgul Internațional de Bunuri de Consum. Evenimentul a găzduit expozanți și peste 90 000 de vizitatori.

Participare la Vintest 06 – 09 iunie 2013

Salonul Național al Vinului România – Vintest 2013 a avut loc în perioada 6-9 iunie 2013 la Sala Palatului din București. Evenimentul a promovat vinurile românești și turismul vinicol. Vizitatorii localizați la fiecare cramă participantă pe hartă și au avut și posibilitatea de a întâlni vinurile și oferta lor turistică.

A treia ediție a Vintest 2013 au avut loc în același timp cu cel de-al 36-lea Congres Mondial al Viței și Vinului și cu Adunarea Generală Extraordinară a Organizației Internaționale de Vin și Vin din perioada 2-7 iunie 2013, la București, la Palatul Parlamentului. România a organizat încă o dată acest eveniment în 1968.

Tema Congresului intitulată “Vița și vinul între tradiție și modernitate” a reprezentat un cadru cuprinzător de dezbateri mai largi asupra zonelor de interes pentru sectoarele implicate în viticultura și enologia actuale, concentrându-se asupra conservării tradițiilor diferitelor regiuni ale lumii.